en:lang="en-US"
1
https://www.panoramaaudiovisual.com/en/2019/10/18/cortos-preseleccionados-goyas-2020/

A committee, made up of members of the institution's Board of Directors and the winners of the last five editions in the three categories, has selected the titles that will compete for the first Goya award.

Goyas 2019

A total of 35 short films have been selected to compete in the 34th edition of the Goya Awards, in the categories of Best Animated, Documentary and Fiction Short Film.

A committee, made up of members of the institution's Board of Directors and the winners of the last five editions in the three categories, has selected 10 titles in the documentary section, 15 in the fiction category and 10 in animation. These short films will be able to be voted on in the coming weeks by all the academics to decide which ones will finally be eligible for the Goya Awards, which will be held on January 25, 2020 in Malaga.

•ANIMACIÓN

The Tree of Lost Souls, directed and produced by Laura Zamora Cabeza

Eusebio80, directed by Iván Molina and Jesús Martínez 'Nota'; produced by Jesus Soria

Homomaquia, directed by David Fidalgo Omil; produced by Chelo Loureiro and Mariano Baratech

Madrid 2120, directed by José Luis Quirós and Paco Sáez; produced by Nicholas Matji

Madrid-Atocha, directed and produced by Jorge Dayas

Miss Mbulu, directed by Benjamin Fernandez; produced by Adam Aliaga and Miguel Molina Carmona

Muedra, directed by César Díaz Meléndez; produced by Pedro Collantes de Terán Bayonas

Tututú, directed by Rosa Peris; produced by Mercedes and Rosa Peris

Model life, directed by Grojo; produced by Grojo and Josemari Martínez

VsSanta, directed by Aitor Herrero and Raúl Colomer; produced by Susana Milan

•DOCUMENTAL

2001 Flashes in the Dark, directed by Pedro González Bermúdez; produced by Guillermo Farre, Jose Skaf and Pedro Gonzalez Bermudez

Born in Gambia, directed and produced by Natxo Leuza

Where the wind takes us, directed by Juan Antonio Moreno Amador; produced by Juan Antonio Moreno Amador and Silvia Venegas Venegas

Hell, directed by Raúl de la Fuente; produced by Amaia Remirez Garcia

The European Dream: Serbia, directed and produced by Jaime Alekos

La eminencia, directed by Carlota Coronado and Clara Roca; produced by Carlota Coronado and Giovanni Maccelli

Those who wish, directed by Elena López Riera; produced by David Epiney, Elena López Riera and Eugenia Mumenthaler

Makun (Don't cry)- Drawings in a C.I.E, directed and produced by Emilio Martí López

Neetu, directed and produced by Carlos Caro

Our life as refugee children in Europe, directed by Silvia Venegas Venegas; and produced by Juan Antonio Moreno Amador and Silvia Venegas Venegas

• FICTION

Crocodile, directed and produced by Jorge Yúdice

Suddenly, la noche, directed by Cristina Bodelón Maceiras and Ignacio de Vicente Bueno; produced by Cristina Bodelon

The swimmer, directed by Pablo Barce; produced by Cesar Martinez

Foreigner, directed by Carlos Violadé Guerrero; produced by Carlos Violadé and Julio Vergne

Hawaii, directed by Jordi Capdevila; produced by Bernat Rifé, Jordi Capdevila and Marc Muñoz

Khuruf, directed by Kepa Sojo; Produced by Sonia Pacios

La Guarida, directed by Iago de Soto; produced by Ivan Perez

The Earth Calling Ana, directed and produced by Fernando Bonelli

Maras, directed by Salvador Calvo; produced by Manuel Sanchez Muñoz

I'm dying to return, directed by Javier Marco Rico; produced by Sergio Moreno

Suc de Síndria, directed by Irene Moray; produced by Miriam Porte

Sushi, directed by Roberto Martín; produced by Alberto Tortes, Álvaro Díaz and Sara de la Fuente

Tahrib, directed by Gerard Vidal; produced by Lita Roig and Sergi Casamitjana

Vaca, directed by Marta Bayarri; produced by Oriol Ruiz

Xiao Xian, dirigido por Jiajie Yu Yan; producido por Jiajie Yu Yan y Mario Lerma

Did you like this article?

Subscribe to our RSS feed and you won't miss a thing.

Other articles about
By • 18 Oct, 2019
• Section: Who